Ki is volt Katalin?
Alexandria Szent Katalint szép és okos királylányként tartja számon az emlékezet. A 4. században élt lányt kivégezték, mert a bálványok tiszteletére rendezett áldozatokon keresztényként nem akart részt venni, és nyíltan ellenszegült a császár parancsának. Először börtönbe vetették és ötven tanult férfit küldtek hozzá, hogy jobb belátásra bírják, de a jámbor szűz oly bölcsességgel védelmezte hitét, hogy mind az ötven férfi kereszténnyé lett. A hithű lányt ezután éles késekkel ellátott kerékkel akarták szétmarcangolni, de csodálatos módon darabokra tört, ezért végül lefejezték. Emléknapja november 25. Okossága miatt a bölcselők, a könyvtárak, a nyomdászok, az ügyvédek, a filozófusok és a magasabb iskolák védőszentje. Vértanúságának eszköze, a kerék miatt a fuvarosok, kerékgyártók, bognárok és molnárok is tisztelték.
Katica, Katica, merre megyek férjhöz?
Katalin napjához több népszokásunk is kötődik, ezek egy része férjjósló hiedelem. (A legenda szerint Szent Katalin látomásában megjelent Jézus és a menyasszonyává tette őt, így vált a néphagyományban a házasságra vágyó lányok védőszentjévé.) Lássunk néhányat az egykori női praktikákból:
Ha a vízbe tett ág kizöldült karácsonyig, akkor az a leány közeli férjhezmenetelét jelezte. Az ágat katalinágnak vagy katalingallynak nevezték. A jóslást úgy próbálták még hatékonyabbá tenni, hogy mezítláb mentek – lehetőleg különböző fákról – gallyat lopni.
Voltak, akik nem érték be ennyivel, hanem biztosra akartak menni: minden ágnak fiúnevet adtak, és amelyik elsőként virágzott ki, olyan nevű férjet vártak. A férjjóslás szokását idézi fel az egyik sárközi gyermekjátékdalunk:
Katica, Katica, merre megyek férjhöz?
Hegyhez vagy folyóhoz, jóhoz-e vagy rosszhoz,
Égbe, földbe, lyukas kemencébe.
Katalin napja női dologtiltó nap is volt, nem szabadott seperni és kenyeret sütni, viszont mulatni lehetett, több helyen Katalin-bált is szerveznek.
És mi van a legényekkel?
Nekik sem kellett tétlenül várniuk az igazit, ezen a napon ők is tudakozódhattak jövendőbelijük felől. Ha lopott leányinget tettek a párnájuk alá, vagy egész nap böjtöt tartottak, akkor (jó esetben) megálmodták leendő feleségüket.
Kopog vagy locsog?
Nemcsak párválasztó hiedelmek, hanem időjárásjóslás is kötődik ehhez a naphoz:
Ha Katalin kopog, akkor Karácsony locsog, viszont ha Katalin locsog, akkor Karácsony kopog, vagy ha Katalin szépen fénylik, a Karácsony vízben úszik, illetve ha Katalinkor megállott a liba a jégen, akkor karácsonykor sáros lesz a talpa.
Fiúk-lányok, vasárnap lehet kísérletezni :)!
Forrás:
Körtvélyesi Anna játékválogatása
Tátrai Zsuzsanna-Karácsony Molnár Erika: Jeles napok, ünnepi szokások, Budapest, Planétás, 1997. 158-159. o.
https://szekelyhon.ro/magazin/katalin-nap-a-nephagyomanyban