Regös Néprajzi Füzetek

Foltin Jolán

2019. október 30. 14:13 - Minka87

Foltin Jolán, a néptáncmozgalom meghatározó alakja 2019. október 27-én arrébb táncolt egy másik világ színpadára, rendkívül gazdag életművet hagyva maga után.

Kőbányai (!) lányként csak nyaralások alkalmával került kapcsolatba a népi kultúrával, és néptáncolni is viszonylag későn, kamaszkorában kezdett el. Egyetemi, magyartanári tanulmányait félbehagyta, mert rájött, hogy a tánccal szeretne foglalkozni.

A Novák Ferenc által alapított Bihari János Táncegyüttes táncosa, majd koreográfusa és művészeti vezetője lett. Részt vett az első budapesti táncház megszervezésében. Később az ő vezetésével jött létre a Honvéd Táncszínház Koreográfiai Műhelye. Első koreográfiáját Kiss Anna versére készítette Mondóka, szerelem, szerelem címmel. Ezzel a leánytánccal 1975-ben megnyerte a szolnoki Alföldi Fesztivál koreográfiai díját.

A koreografálást élete végéig folytatta, rengeteg nagy sikerű előadás (Asszonyok könyve, Harangok, Lagzi, Ki népei vagytok? Tánczmester; Ugrós; Széki pár; Gyermekem, édes; A Holdnak háza van; Bánomfai bolondulás) fűződik a nevéhez. Két fő téma kísérte végig alkotóművészetét: a gyerekekre megálmodott koreográfiák mellett leggyakrabban az asszonysorsot, a nőiességet, a párválasztás kérdéseit vitte színpadra.

Az utánpótlás nevelésében is kiemelkedő munkát végzett, a Magyar Művelődési Intézet népművelőjeként a magyar gyermektáncoktatás és művészeti nevelés módszertanának egyik megújítója volt. Az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesület alapítója, később elnöke lett. A Játék és tánc az iskolában, valamint a Játék és tánc az óvodában című nagy jelentőségű könyveiben a néphagyományokon alapuló iskolai játékos-táncos nevelést új szemlélettel közelítette meg.

A művészet általában és a tánc a nevelés eszköze – nagyon fontos eszköze a lelki nevelésnek. Ugye természetes, hogy a testünket is műveljük, eddzük, mert a tánchoz és máshoz is kell, de az, amit érzelmileg ad a tánc és egyáltalán a művészet, a zene, az egyszerűen felbecsülhetetlen, nem maradhat ki a gyermekek neveléséből. Az igazi jó pedagógusok nem veszik el az időt a művészetek gyakorlásától, hanem inkább támogatják azt. Egészen biztos vagyok benne, hogy még a matematika is jobban menne és minden más iskolai dolog, ha hagynánk a gyerekek lelkét kibontakozni a különböző művészeti ágakban, legyen az képzőművészet, zene vagy tánc. (Foltin Jolán)

Munkáját számos díjjal, köztük a Nemzet Művésze címmel, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjjal ismerték el, de a legnagyobb elismerés és eredmény azok a keze alatt felnőtt generációk, akiknek a néptánc szeretett „anyanyelvükké” lett.

Videóinterjú Foltin Jolánnal:

https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=9R1fs_OXcOM

Források:

https://fidelio.hu/tanc/anyanyelve-a-folklor-volt-elhunyt-foltin-jolan-149620.html?fbclid=IwAR0Y7U9Whud_Xl1f5F0RsX6loRmdS0ojDbROyZr-IfM8qGsfHG0mmYG2nic

https://fidelio.hu/tanc/75-eves-foltin-jolan-a-koreografalt-neptanc-nagyasszonya-139255.html

 

Szólj hozzá!
Címkék: Arcképek

A bejegyzés trackback címe:

https://regosneprajz.blog.hu/api/trackback/id/tr5515273032

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása