Április 2-án született Fodor Sándor "Neti" kalotaszegi prímás, itt egy kis cikk róla a Folkmagazinból, és egy rövid portréfilm muzsikával:
„Fodor Sándor »Netti« 1922. április 2-án született a Kolozs megyei Gyaluban, cigánymuzsikus családban. Édesapja, Zágor (vagy Zágos) »Mácsuj« Samu prímás volt, a szintén zenészcsaládból származó, szucsági születésű édesanyját Fodor Nettinek hívták. Mivel szülei igen hamar elváltak – hivatalosan nem is voltak összeházasodva –, Fodor Sándor egészen kicsi gyerekként Szucságba került az édesanyja családjához, így örökölve a családnevet, majd később – ragadványnévként – édesanyja keresztnevét. (Egyes lejegyzésekben ragadványnevét egy t-vel írják – »Neti« –, valószínűleg a név eseti kiejtése miatt.) Hegedűt először hatéves korában adtak a kezébe, amikor az anyai nagyapja, a brácsás Fodor János elkezdett vele foglalkozni. De kisgyerek korában tanult az édesapjától is muzsikálni. Minderre így emlékezett vissza egy Kisbácson, 2000. december 18-án készült beszélgetésünk során.
– Ki tanította, szóval ki volt az első, akitől tanult?
– A... nagytatámmal.
– A brácsás nagytata.
– Igen. Ő.
– S odanyomta a hangszert a kezébe, s...
– Ide. »Na, muzsikálj!« S miko’ nem muzsikáltam úgy, vette a csupor vizet, és leöntött: »Te!« S akko úgy megszeppentem, tudod me’... (Nevet.) észrevettem. »Vigyázz, te, mi csinálsz, te, me...!« S úgy, úgy... De, na osztán mondjam el neked, hogy ez a nagytatám...
– Igen?
– Én a nagymamámnál votam, de jött az apám. Me’ Szucság és Gyalu ottan a keresztül...
– A hegy, a hegyen keresztül, igen.
– Keresztül kell menni a hegyen, és má’ ott van Gyalu. Jött, még sokszor is jött muzsikálni. Fogadták a szucságiak és muzsikált, s miko’ vége vot a muzsikálásnak, vagy miko’ nem is muzsikált, jött utánam, s vitt. Szeretett apám éngemet, szeretett. Má’ kilenc éves vótam, má akko má’ tudtam úgy egy pár csárdást muzsikálni.”
Könczei Csongor: Fodor Sándor „Netti" (1922–2004)
Fotó: Fodor Neti Sándor (Stephen Spinder)
Neki állít emléket a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes Száz évig című előadása. Az előadás leírásában olvashattok még Neti Sanyi életéről, a darabot pedig átmenetileg elérhetővé tették online is.