A már említett Szent Bertalan napi tatárdúlás emlékét nemcsak a női, hanem a férfi viselet is őrzi.
Csorba János leírja, hogy a székiek „fogadalmat tettek, hogy e nehéz, gyászos események emlékét – mely mint ítélet, úgy pusztított – megőrzik, és Birtalan [Szent Bertalan] napján háromszori, bűnbánó istentiszteletet szentelnek Istennek, bűnbocsánatért. És hogy Istennek tették, vagy talán ha földi halandó embernek is, nem tudom. De Szék község a fogadalom szavát két és félszáz éven át fiúról fiúra, a mai napig megtartotta! (…)
A szemekben még ma is több a könny, mint a mosoly. Így láthatja a kíváncsiskodó idegen, aki hírből hallotta, de személyesen akarja látni a gyászos esemény színhelyét, és annak a népnek az utódát, aki ma is mint parancsot tiszteli, és megtartja az ősi hagyományt. A szóbeszéd szerint azért olyan különleges a széki népviselet, hogy emlékeztető legyen. Az emberek ezért választották a kék színű ujjast. Az asszonyok azóta kötnek a fejükre fekete keszkenyőt, mert az akkori megmaradt anyák úgy fogadták: míg élnek, gyászolni fognak.”
A férfiak kék színű mellénye tehát – ahogy a nők fekete-pirosa – szintén az egykori tragédia emlékét őrzi.
A széki férfiak öltözékének másik jellegzetes darabja a szalmakalap. Készítéséről Zsuzsa néni mesél a következő bejegyzés videójában.