Regös Néprajzi Füzetek

Miért éppen fekete-piros?

2018. október 03. 18:15 - Minka87

Szék női viseletének visszatérő színei a fekete és a piros – de vajon miért és mióta?

f34cb3f166c5d0af92c14b8ece131727.jpg

A magyarázatért vissza kell mennünk az időben egészen 1717-ig, amikor a tatárok betörtek Székre, és a lakosság nagy részét lemészárolták. Ugyanebben az évben pestisjárvány is tombolt, így a településen alig 100 lélek maradt. Az életben maradottak a gyász jeleként feketét öltöttek, és még a kislányokra is kendőt adtak. Ekkoriban alakult ki − a vér és a gyász szimbólumaként − a helyi viselet fekete-piros alapszíne, és azóta elmaradhatatlan kelléke a kendő a viseletnek. Azóta Szent Bertalan napján (augusztus 24.) az egész falu templomba vonul és megemlékezik az egykori tragédiáról.

article.jpg

Pirosat – ami az élet és a vér színe – csak a lányok és a fiatalasszonyok hordhattak, az idősebbek sötétebb ruhadarabokat vettek fel. Természetesen az alkalom sem volt mindegy, más öltözet illett a templomba, konfirmálásra, temetésre vagy a hétköznapokra. A női viseletekről bővebben itt láthattok egy videót. (Köszönjük, Patai Bori!)

4a49b2e5ea1f057f4b1dfd0b610af1b3.jpg

A női viselet két alapszíne Kányádi Sándort is megihlette, aki Fekete-piros című versében örökítette meg a széki lányokat.

Szólj hozzá!
Címkék: Viselettár

A bejegyzés trackback címe:

https://regosneprajz.blog.hu/api/trackback/id/tr4714279403

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása